Archive for aprill 7th, 2021

Töötuelu

Kolmapäev, aprill 7th, 2021

Võtsin magistritöö kirjutamisest pausikese ja panen kohvi kõrvale kirja mõned viimaste päevade faktid.

Olengi nüüd ametlikult töötu. Järgmisel esmaspäeval helistab mulle konsultant, et küsida, kuidas läheb, sest töötukassasse nägu näitama ei või koroona tõttu minna. Ausalt öeldes kirjutasin juba töötu e-päevikusse, et jäetagu mind rahule. Hahaa, tegelt veidi leebemalt. Aga tõesti kirjutasingi sinna, et ma ei kavatse enne mitte kuhugi kandideerima hakata kui magistrikraad kaitstud. Kuna olen täiskohaga üliõpilane, siis pole mul kohustust kohe tööle minna. Ma ei saakski minna, sest eksamid ja kaitsmised ja mis kõik. Magistritööga tegelen iga päev umbes neli-viis tundi, rohkem ei jaksa, aga see on ainult kirjutamise ja uurimuste lugemise aeg – ülejäänud päevast kulub suur tükk sellele mõtlemise peale.

Töötuna arvele võtmine oli igavene jama. No halb kasutajakogemus, ütleme nii. Näiteks ei võimalda töötukassa keskkond oma CV-d üles laadida PDF-na, vaid kõik read tuleb eraldi käsitsi täita, muuhulgas pole võimalik kirjutada erinevatel töökohtadel töötamist ainult aastate täpsusega, vaid tuleb lisada ka kuu, millal alustasid või lõpetasid. Võtsin vana tööraamatu koopiad ette ja nende järgi täitsin. Sama jama on koolidega ja täienduskoolitustega. Võite ette kujutada, et ainuüksi oma CV-d ma täitsin seal paar tundi. Lisaks sellele, et palusin ennast töötuna arvele võtta, tuli eraldi täita veel töötuskindlustuse raha saamiseks avaldus. Kui selle ära olin teinud, tekkis segadus, sest keskkond hakkas nõudma, et kuna olen üliõpilane, siis esita tõend, et oled viimased 180 päeva töötanud. Samal ajal on neil menetluses mu tööandja avaldus, kus kirjas, et 20 viimast aastat mul oli see töökoht, kust mind koondati… Näen seda avaldust ka ise enda kontol. Lisaks on neil ligipääs maksuameti töötamise registrile, kus samuti kirjas need 20 aastat, no milleks veel nõuda mingeid tõendeid??? Kõik see jama võttis mul esmaspäeval ära terve aja alates hommikukohvist kuni kella poole kolmeni päeval.

Kui kõik avaldused ära olin esitanud, aga keskkonnas ikka mingid manitsused üles jäid, kirjutasin viimaks töötukassa tšatti, et nõu küsida, mida veel tegema pean. Pmst tekkis mul küsimus, kas pean ennast üldse praegu töötuna arvele võtma, kui täiskohaga tudeng olen. Konsultant D, kellega seal suhtlesin, üritas mulle selgeks teha, et ma ei pea ennast töötuna arvele võtma. Kusjuures mulle jäi mulje, et ta nagu üritas mind veenda, et pole vaja arvele võtta ja et töötuskindlustuse raha saamise avalduse kirjutamine on veel eriti vabatahtlik. Kas neid on koolitatud töötukassa raha kokku hoidma???

Vestluse lõpuks oli mulle selge, et olin teinud õigesti, et kohe ennast töötuna arvele võtsin, sest töötuskindlustuse raha hakkan saama siis juba 1. juunist (kahe eelneva kuu eest sain neilt koondamistasu). Kui oleksin oodanud arvele võtmisega ülikooli lõpuni ja alles siis avalduse teinud, hakkaksin saama raha alles kaheksa päeva peale avalduse esitamist. Praegu sättisin ennast olukorda, kus kõik mu kuud alates koondamisest on sissetulekuga kaetud, vastasel juhul võinuks tekkida peaaegu kuuajane auk.

Huvitav, kuidas need töötuks jäänud inimesed hakkama saavad, kes ei ole arvuti kasutamises nii vilunud kui ma? Või kes ei tunne oma õigusi nii hästi?

Tänases maakonnalehes on pikem lugu me äri likvideerimisest, tasuta saab seal lugeda küll ainult sissejuhatust. Üks nurk sellest:

Vahel ei jõua kohe ära imestada, et isegi ma olen olnud noor ja ilus 😀