Archive for the ‘Verandaga maja’ Category

Sättisime sisse

Pühapäev, aprill 18th, 2021

Õppimise vahele toimus koristuspaus – üks neljandik verandast on nüüd kasutatav. Ülejäänud osa on jätkuvalt hoiuruum ja töökoda.

Eile panin šašlõki marineerima ja täna toimus esimene grill. Tavaline lõunasöök millalgi kell pool neli. Meil ongi selline imelik söömiskäitumine, et päeva esimene söök on pigem pealelõunal või õhtul. Sinnamaani käis räme magistritööde kirjutamine, ma jõudsin oma kaheksa kilti ka ära kõndida ja mees teha pika jooksu.

Istusin verandal, uks lahti, et soojus ja päike pääseks talvist hõngu välja uhama ja el cato jalutas verandale nagu õige mees (või naine). Naabrinaise kass, nii häbelik, et keegi teda puutuda pole saanud ilmaski. Kui me elamises huviring tehtud, maandus kass veranda trepile pikutama. Puutuda ta ennast ei lase, aga enam ei jookse ka ära, kui temast väga lähedalt mööda kõndida. Omapärane tüüp. Paistab, et ta on meid kodustanud.

Eile mõõdistas keskmise korteri omanik koos üürilisega maatükki, mille peale peaks varsti saabuma tünnisaun. Vales mõõdus tellitud aknad on naabrimees saanud ära anda ja eile tõi kohale uued, mis sobivad. Neil pritsib praegu tänavalt autode rataste alt porivett tuppa.

Meile ilmusid dušinurka sipelgad. Pole ka imestada, sest see osa majast on alles puha pooleli ehitamisega ja suure tuulega puhub pesuruumist korralikult läbi. Kõige hõredam koht. Tegime õhtul pika rattaringi ja tõime selverist sipelgamürki.

Meil tuleb väga oluline nädal – üks eksam ja üks kaitsmine. Me ei pabista, aga täiega tahaks, et see jama kõik juba läbi saaks. Topakas aeg, kui kogu magistriõpe on läbitud, kõik teadmised pähe topitud, ainult mingid formaalsused veel jäänud, millega kraad ära vormistada.

Tomatid ja kurgid

Laupäev, aprill 17th, 2021

Ei kannatanud kauem oodata, tomatid kippusid akende peal hullusti välja venima. Ainult ühed kurgid jätsin esialgu tuppa, muidu kasvuhoones said mollid täis.

Kui külm taimed ära võtab, siis mul on neid varuks ja jääb ülegi. Kui järgmisel pühapäeval veel transporti kannatavad, siis saab jäägid laiali jagada.

Aiatööd

Reede, aprill 16th, 2021

Täna mulle meenus, kuidas ükspäev unistasin, et siis, kui ööbikud juba laulavad, siis kindlasti ongi viimaks mu magistritöö valmis. Istusin oma töö taga ka täna mitu tundi, mees veits kadekurva pilguga tunnistamas, et mul käib juba peenhäälestus. Endalegi ootamatult avastasin, et mu magistritöö on sama hästi kui tehtud. Pmst võiksin sellega välja minna ja mingi positiivse hinde kindlasti saaks. Ma isegi ei tea, kuidas see juhtus, sukeldusin nädalaks verandaga maja üksindusse ja muudkui tegin iga päev. Tegelikult rohkem kui nädal järjest, pigem üheksa päeva. Viimased kaks päeva olen aina muutnud seda, kuidas andmeid esitada, täna vahetasin loodetavasti viimast korda oma töös kõik diagrammid välja. Nüüd on täitsa mõnus vaatepilt.

Mehel nii ludinal läinud ei ole, vahel ta öösiti ärkab ja mõtte peale, et magistritöö tähtaeg läheneb, tõmbab tal selja hetkega higiseks. Arvasin, et ainult minusugused menopausis mutid suudavad sellist kuumahoogu välja manada, aga vaat mehed oskavad ka. Kuna mul endal on töö palju valmis, siis lubasin mehele konsultandiks hakata. Ta enda juhendaja pole üldse süvenenud veel, mida mees teeb, aga mees ütleb, et kuna ta siiani nagu eriti midagi teinud ei olegi, siis on vara põdeda juhendamata jäetuse pärast. Homme on mehel oma tudengitega viimane loeng, see tähendab jälle ühte kustutatud päeva magistritöö koha pealt.

Peab tunnistama, et mu identiteedikriis sai ootamatult lõpu sellega, et mulle pakuti kolledžis mõned kursused ja ma olin nõus õpetama minema. Ainult sel tingimusel muidugi, et magistrikraad kaitstud, aga küll saab. St see oli minu tingimus. Inimesel peab elus olema mingi siht ja väljakutsed, muidu vajub teine päris ära. Nüüd mul on õnneks ka suveks tegemist eneseharimisega ja loengute ettevalmistusega. Saaksin järgmisel õppeaastal kolm kursust, kellest üks on hullud it-inimesed ja see seltskond mind igatahes hirmutab küll. Loodan, et nad pole varem andmeanalüüsiga kokku puutunud. Aga ma pidin nõustuma, sest peab ju kuhugi jala ukse vahele lükkama. Nüüd on mul hea töötukassa konsultandile ka ütelda, et töö on olemas, siis ei pea lampi ei tea kuhu kandideerima hakkama. Üks õpetamise töö on mul ka juuniks kokku lepitud, aga siis tuleb ju suvevaheaeg ja õpse ei saa suveks tööle sundida, sest koolid on kinni. Tore.

Ma ei tea veel täpselt ainekava, see vbla on erinev sellest, mida meile õpetati. Kuna õppejõud, kelle asemele lähen, ei ole ka see, kes minul oli, siis loodan, et aine on muudetud praktilisemaks ja ei kubise enam sedavõrd teooriast nagu mõne aasta eest. Igatahes küsis siinne direktor nõu pealinnast meie osakonnast, st sealt, kus õpin ja valdkonda koordineeriv õppejõud andis mulle rohelise tule. Noh, kui kukkuda, siis pigem juba kõrgelt…

Täna ma pikale kõnniringile ei jõudnudki. Kui meil arvutis töötamisest ajud krussi läksid, käisime ehituspoodides tomatiturvast ja segukaste ostmas, siis vaaritasin süüa, siis käisime kalmistul koristamas ja vioolasid istutamas, siis retsisime aias roose ja õunapuud ja mees ladus ka puuriida ümber, et oleks korralikum vaatepilt.

Viisin eelmisel suvel surnuaeda ühe pinnakatteroosi, mis elas talve üle nii katmata kui muldamata. Istutasin ta külje alla mõned võõrasemad seniks, kuni roos ilusaks läheb. Teisel platsil on väike vaas, sinna panin ka mõned lillekesed.

Mrt tegi surnuaeda pingi (ja teise samasuguse Raplasse) juba mõne aasta eest ja see oli läinud hirmus mustaks. Juba aasta või rohkem me iga kord sinna sattudes tunnistame, et pink ikka must ja me jälle ei võtnud midagi pesemiseks kaasa. Täna siis mees valmistus teadlikult, võttis kaasa vett ja nuustikuid ja küüris pingi puhtaks (mees ütles, et kollane nuustik käib kahe uu-ga ja see teine, väikene, ühega 😀 ). Värv on pingil ülihästi peal püsinud, näeb pestult jälle nagu uus välja.

Nendes ümmargustes vaasides on piibelehed, mida täna ohtralt kastsime. Eelmisel kevadel ei olnud neil ainsatki õit, ainult lehed. Pole varem näinudki sellist asja.

Mis puutub platside riisumisse, siis me pole erilised triibutegijad. Millegipärast on tavaks saanud, et liivale tehakse rehaga muster peale, aga mul see üldse eriti välja ei tule ja ei tundu ka vajalik. Üritasime lihtsalt liiva platsidel ühtlasemaks riisuda, sest muudkui ühele poole triibutades on teisest servast hakanud liiva väheks jääma. No midagi me seal korraldasime, aga kuna on ropult tuuline, siis homseks on platsid kindlasti jälle männiokkaid ja oksi täis. Süda jäi rahule vähemalt, et oleme hoolitsenud.

Ükspäev, sest ka siis oli jube tuul, lendas me tühi veetünn uppi.

Siit pildilt on hästi näha, milline roosivõpsik enne köögiaknast paistis (pildil üleval paremal nurgas). Selle võpsiku ma võtsin täna nii palju maha, et ainult kolm tädikese roosi jäid alles, need kõige ilusamad. Keskel oli miski metsik roos, mille oksad kasvasid 4-5 meetri pikkuseks ja selle mees juuris täna välja. Mingi hetk peame ka õunapuu maha võtma, sest selle aiaosaga on meil teised plaanid, aga täna Mrt saagis maha ainult kõige hullema kuivanud osa koos katkise linnumajaga.

Viimaks istus mees kasvuhoone ette ja tegi jänese nägu. Me mõlemad väsisime paaritunnisest toimetamisest täiega ära.

Kuna ilusaid potte enam kuskilt juurde ei leidnud, paneme osad tomatid segukastidesse. Taimed on mul akende peal nii suureks läinud, et ilmselt järgmisel nädalal istutan oma jao kasvuhoonesse ära.

Kaks esimest tomatit elasid kasvuhoones esimese öökülma katmata üle. Hommikul olid autoaknad jääs, aga tomatid kenasti püsti. Kui päike soojendama hakkas, avastasin, et tomatitaimed on mullale siruli visanud. Arvasin, et ongi kutud, et vbla varahommikul olid lihtsalt jääs, aga ei, kella kahe paiku päeval olid taimed jälle püsti ja kasvavad edasi. Üks kurgitaim on ka juba kasvuhoones, see ei teinud külma peale teist nägugi.

Kui mul õpingud läbi saavad, hakkab siia blogisse ainult loodust tulema 😀

Eksperiment ja edenemine

Kolmapäev, aprill 14th, 2021

Mul tomatid hakkavad akende peal juba suureks saama.

Mõtlesin, et teen väheke eksperimenti ja panen paar tomatit-kurki kasvuhoonesse. Kui on liiga vara ja nad hukka saavad, võtan aga toast uued ja. Oleme siin nuputanud, et kuhu sisse taimed istutada, kui ei taha terrassipõrandat niiskuse ja mullaga rikkuda. Mõtlesime, et ehk mingid segukastid sobivad, aga täna leidsin Bauhofist hea hinnaga ilusad potid. Oli vaja just selliseid, millel pole auke põhjas ja sellised need on. Katsun taimi mitte liialt ujutada, et potis liigniiskust ei tekiks ja kui toitaineid peaks väheks jääma, saab neid ju lisada.

Ostsin Bauhofist kõik sarnased potid ära, aga neid oleks juurde vaja. Müüja kinnitas, et kui tegin puhta vuugi, siis kindlasti tuuakse kohe topelt asemele. No loodame.

Kasvuhoones on hetkel veel ruumi kohvitada, käisin seal oma halle ajurakke puhkamas ja lugemas.

Pealelõunal tegin suure kõnniringi, seekord ainult seitse kilti, sest oli juba hommikust peale käidud kah. Muidu nüüdsel ajal kipuvad mu igapäevased ringid olema 10-kilomeetrised. Iga päev ma kahte tundi kõndimisele kulutada ei raatsi, aga kui ilm ilus ja palju mõttetööd tehtud, võtan ette.

Kui metsast koju jõudsin, saatsin juhendajale viimaks oma magistritöö lugeda. Olen juhendajaga suhelnud ainult kahel korral siis, kui alles küsimustikku koostasin. Kuna ta mul on hästi nõudlik ja hull ideede generaator ja üldse oma ala tipp, siis otsustasin, et kirjutan töö nii palju valmis kui vähegi suudan, teen valmis andmeanalüüsi ja järeldused ja värgid ka kõik ja alles siis näitan ette. Olin valmis selleks, et õppejõud hakkab kommentaare tulistama, et mida kõike muutma peaks, aga tuli ainult paar ettepanekut. Et sagedustabelite asemel teeksin ikkagi diagrammid ja et lõppu võiks ehk isegi ühe testi välja töötada. Selle viimase mõtte jätan esialgu laagerdama, tahaks selle välja pakkuda hoopis edaspidiseks uuringuks. Aga muidu sain kiita, et muljetavaldav edenemine ja et töö on peaaegu valmis ju 😀 Lisaks ütles juhendaja, et mu uuringu tulemused on huvitavad ja inspireerivad. Olin täiega hämmingus, et ta sedasi vaimustus, sest ise olen siin omast arust lihtsalt “tuima pannud.”

Kuna mu juhendaja on üks olulisemaid persoone ka me kaitsmiskomisjonis, siis tema tänane toetav kiri võttis mul kõvasti pingeid maha. Mul on see kiiks, et ei taha mingit jama asja teha, tahaks ikka nagu, et oleks huvitav ja kasulik mu uurimus ja nüüd hakkas viimaks tunduma, et magistritööst võib isegi miskit tulla.

Mrt on oma töö kirjutamisega suht hädas, ta on peamiselt õppevara teinud või midagi sellist. Lubasin, et aitan tal nädalavahetusel mõtelda.

Mul on olnud üksinduses magistritööd kirjutades võrdlemisi kurvad päevad. Jätkuvalt tajun identiteedikriisi ja peale ülikooli lõpetamise pole olnud ainsatki sihti. Töötu värk, teate küll. Kui tulevik on tume, siis ei suuda nagu ka nautida seda, et vabadust on. Kogu aeg kripeldab, et kes ma selline olen nüüd või mis minust saab üldse. Täna hakkas ukse vahelt paistma valguskiir, sest tehti ettepanek tudengeid õpetama hakata. Pisut olin kõhklev ja kindlalt lubanud veel midagi ei ole, aga tundub, et sain uue eesmärgi – suve jooksul ennast kõvasti täiendada ja arendada. Kui kraabin kursusi kokku siit ja sealt, siis mingi kopika ju ikka teenin ja hoian ennast vormis vähemalt.

Õhtuks oli tunne, et võin elu nautida. Küpsetasin mandlijahust šokolaadiküpsiseid (2 muna, 200 g mandlijahu, pulbrilist erütritooli, 1,5 tl küpsetuspulbrit, 100 g võid, 90 g tumedat küpsetusšokolaadi ja mandlilaastud, 180 kraadiga 15 mintsa ahjus). Hästi njämmad pehmed küpsised või peaks ütlema, et koogid?

P.S. Tõmbasin täna tagantkätt parema käe pöidla autoukse vahele. Läks kohe siniseks, aga õnneks ainult pooleldi. Nüüd see valutab mul ja segab kirjutamist.

Tünn

Pühapäev, aprill 11th, 2021

Kuna mul on lihtsalt valus lasta suvel majaseina küljes olevast kraanist kastmisvett, makstes iga tilga eest, siis lahendasime viimaks vihmavee kogumise probleemi. Bauhofist tõime selleks tünni, jubeda hiiglase, aga ta tundus praktiline.

Vähemalt ei ole tünn mingi potisinine, sulandub kenasti aeda ega hakka ehk suvel liiga palju silma. Ta seisab aluse peal ja vett saab lasta kraanist või voolikuga. Toetasime ta peale vana vihmaveerenni ja nüüd jääbki ainult oodata, et sadagu. Kaant ei saanud kohe peale panna, Mrt pidi seda enne väheke töötlema, et renni jaoks auk leiutada.

Plastist kraan tünni küljes tundub nikats, aga kui see läheb katki, saab asemele panna mingi toekama. Igatahes on meil võimalus koguda vihmavett.

Kasutasin kohe juhust ja külvasin vanasse pesukaussi veidi rediseid ja rukolat. Tomatite jaoks peame otsima vbla ehituspoest segukastid või ämbrid või midagi, ei teagi veel täpselt, mille sisse istutada. Vara ka alles, ööd on külmad.

Kuna kasvuhoones oli mõnusalt soe isegi siis, kui ust lahti hoidsime, korraldasime seal täna kohvipausi. Väga mõnus. Ei tea, kas peaks ehk tomatitele teise maja ostma?

Olulist

Laupäev, aprill 10th, 2021

Täna oli meil magistriõpingute viimane loeng, nüüd muud esinemist ei tulegi kui eksam ja kaitsmised ja ongi läbi. Loodetavasti. Magistritöö kirjutamine läheb visalt, sest veidi igav on. Jätkuvalt sisendan endale, et suva, mis hinde saan, peaasi, et saaks tehtud.

Mrt hakkas eile kasvuhoonet kokku panema ja täna lõpetas. Aknapealsed on mul kõik taimi täis, aga enamus neist ei mahu muidugi kasvuhoonesse, vaid lähevad kuhugi põõsa alla. Ma ei tea jälle kus mu aru oli, et neid nii palju külvasin. Vahel ma üldse ei mõtle.

Eile jäi kasvuhoone kokkupanek kõik veel väga pooleli, sest jube külm oli. Või tegelt see oli vist juba üleeile ja eile ei teinudki mitte midagi õues, sest oli tormine ja vihmane.

Kasvuhoone küljed on üsna õhukesest ja väga läbipaistvast plastist, aga katus on läbipaistmatu.

Mrt kruvis kasvuhoone terrassi külge kinni, et lendu ei läheks. Muidu päris hea kõva alumiiniumkarkassiga asi. Peame otsima mingeid segukaste või ämbreid, kuhu tomatid ja kurgid istutada, sest ega sinna kena puitpõranda peale midagi mulda vedama ei hakka. Häda pärast ehk topib mingi kümmekond tomatitaime kasvuhoonesse, väga väike maja on. Aga ma olen väga rahul, et sellise leidsin. Bauhausist, maksis 299 eurot. Väikest kasvuhoonet on väga raske leida, kõik müüvad mingeid lahmaasid nagu rohkem industriaalseks tootmiseks.

Eks ma panen osad taimed jälle õue peenrasse. Sel aastal olen neid väga vara külvanud ja taimed kasvavad toas imeilusti. Ma pole mingi hoidiste tegija, et mul neid nii palju vaja oleks, aga mulle hirmsasti meeldib tomatite eest hoolitseda, kasvusid ära näpistada ja neid niisama nuusutada.

Muld on veel jääkülm, aga ometigi toppisin juba vioolasid pottidesse ja peenrasse. Vaja ju ikka aeda natuke elu tuua kohe esimesel võimalusel.

Lilled võiksid suunata uudishimulikud pilgud koledalt majaseinalt minema…

Eilne kõige olulisem sündmus on muidugi see, et meil lõppes üks kodulaen otsa. Tegin sellest suurepärasest hetkest isegi pildi. Mehe arvelt ei lähe nüüd maha mitte ainsatki kohustust, ei liisinguid ega laene. Haapsalu maja laen läheb minu kontolt ja see on hetkel me ainus finantskohustus. Väike ta ei ole, aga kahe peale majandada täitsa talutav, isegi kui naine on töötu.

Veider ikka, kuidas aeg lendab. Alles see oli, kui lepitasin ennast sellega, et meil on korraga kaks liisingut ja kaks laenu, tänaseks ongi neist ainult üks laen veel järel. See oli neli aastat tagasi, kui Haapsalu maja ostsime. Kusjuures olime arvestanud, et kohustuste koorma tõttu võibki neli aastat minna sedasi, et ehitada ja remontida ei jaksa. Me jaksasime! Ometigi! Ma armastan pessimistlikke plaane, st selliseid musti stsenaariume, kus rehkendan välja kõige tumedama tuleviku ise teades, et seda kõige tumedamat tegelikult ei tule, vaid oleme suutelised kitsikust ennetama. Täna on me seisud päris optimistlikud isegi olukorras, kus mina olen otsustanud jääda töötuks.

Töötukassa konsultandilt on mulle tulnud mingi neli kirja mõne päeva jooksul, mis kõik tuletavad meelde, et esmaspäeval ta mulle helistab ja peame rääkima. Ma ei tea, kas see on tavaline rutiin, et pea iga päev on neil vaja mulle meelde tuletada, et vaata, et sa kuhugi ei kao. Et mäletad, sa oled töötu, püsi nüüd kodus ja püsi kuuldel… No ok, kuhu mul ikka minna oleks?

Mul võtab ilmselt väga pika aja harjumine uue olukorraga. Kogu aeg on tunne, et esmaspäeval tuleb ju minna tööle… Mul pole vaja minna mitte kuhugi. Mees, jah, sõidab siit tööle mõneks päevaks, aga mina lihtsalt redutan siin ja kirjutan oma magistritööd. Natuke nagu masendav on ka see olukord, tohutult harjumatu. Kõik mu senised kontaktid, mu sotsiaalne elu, mu perekond, mu lapsed ja lapselapsed, kõik on jäänud teise linna. Passin üksinda Haapsalus. Loodetavasti hakkab meil vähemalt suvel külalisi käima, lapsed tulevad siia ja saan ikka ka inimestega suhelda. Muidu nagu väga kurb olukord. Mul on hetkel tummine identiteedikriis, ma justkui ei ole peale töökohaga lõpetamist enam mitte keegi. Selline täiesti kasutu eluka tunne on. Kuna olukord on mu jaoks harjumatu, siis ei suuda veel ka nautida seda, et mitte kuhugi ei ole vaja minna. Kui oled ikka mingi… maitea… nii umbes veerand sajandit järjest olnud väga hõivatud nii tööde kui õpingutega ja siis äkki on alles ainult õpingute saba, siis tõesti ei oska olla mitte kuidagi.

Meil on hea meel, et me äri letid on taaskasutatud ja suur poeg on neist teinud oma tüdrukutele lauad. Sellised ajalooga nagu. Mia laud:

Ja Elina laud:

Mardil olid mingid IKEA-st ostetud lauaosad, millele oli vaja plaat peale ehitada ja meie letipaneelid sobisid sinna ideaalselt.

Ega mul ei ole häda midagi. Tuba on soe, kõht on täis, rahapuudust ei ole ja ma küpsetan selliseid mandli- ja kookosjahust saiu, õhulisi, maitsvaid:

Et siis hakkabki tõeks saama mehe unistus back to the fifties

P.S. Kõigist töökohtadest, kuhu olen kandideerinud, olen saanud äraütlemised. Loodetavasti lepib töötukassa konsultant sellega, kui ütlen, et ei kavatse rohkem kuhugi kandideerida, kus terve suvi ilma puhkuseta töötama peaks. Vbla sügiseks vaatan omale midagi.

Koondatud ja töötu

Laupäev, aprill 3rd, 2021

Olen üleeilsest koondatud oma ärist, kus suutsin palgal olla 20 aastat. Ametlikult töötuks ma ennast veel ei vormista, võibolla enne juuni keskpaika ei olegi vaja seda teha, sest õpin ikka veel ülikoolis ja sellega on aktiivsusnõue täidetud. See viimane on mul vajalik, et töövõimetoetust ära ei võetaks. See toetus ja kaks stipendiumit, erialastipp ja tulemusstipp, on hetkel mu ainsad sissetulekud. Lootus on veel töötukassast kahe kuu jagu koondamisraha saada, avaldus on igatahes tehtud.

Arvutiäri on enam-vähem tühjaks kolitud, mees on seda jupi kaupa peaaegu kuu aega teinud. Homme viime veel viimased asjad ära, küürime ruumid puhtaks ja anname üle. Mees on väga rõõmus, et koormast lahti sai, sest temal on seal olnud viimastel aastatel ainult töörõõm ja olematu kasum. Ma sain ainsana palka, aga sellega ei tahtnud siiski enam väga rahul olla. Plaanisime venitada avaliku äri pidamist vähemalt magistriõpingute lõpuni, aga olukord koroonarindel võttis karmi pöörde ja sundis varem lõpetama. Inimesed ümberringi on tohutus hämmingus, mõni peab siiani me otsust aprillinaljaks. Ma täiesti mõistan klientide paanikat, sest 20 aastat oleme alati olemas olnud ja aidanud ja nüüd äkki teeme ootamatult vehkat. Me otsuse teatavakstulek tekitas paanikamüügi – inimesed, kes olid arvutiostu või tehnika parandamist edasi lükanud, ärkasid nagu talveunest ja andsid meile siin viimases lõpus nii palju tööd, et käive tegi mitmekordse hüppe. Jaanuar ja veebruar olid meil suures miinuses, märts tekitas ebaloogilise kasumi. Selle viimase ma muidugi enda koondamisega tühistasin juba 1. aprillil.

Viimane klient, kes meie äris käis, oli üks vanamees, kes tahtis abi saada telefoniga. Me ei parandanud ei telefone ega tahvelarvuteid, sest ei oska, mees ka ei taha ja mina oma haigete sõrmedega ei saa nii peenikest tööd teha. Aga inimene lahkus väga pahasena, sest ei jäänudki uskuma, et arvutiparanduses ei osata telefone parandada. Mul on täiega kopp ees sellest seletamisest, sest inimesed absull ei mõista, et telefonid ja arvutid pole mitte ainult riistvaraliselt erinevad asjad, vaid neil on ka erinev tarkvara ja tööd, mida igapäevaselt oleme arvutitega teinud ei saa mitte kuidagi teha telefonidega. Sellest seletamisest ma nüüd igatahes pääsen ja see on kergendus.

Järgmisel nädalal ilmub maakonnalehes me lõpetamisest ka pikem lugu, mille juurde valisime avaldamiseks mõned ajaloolised pildid.

Iga kord, kui hakkan mõtlema, kui õudne see kõik on, et mismoodi me veame kliente alt ja lihtsalt kõnnime minema, tuletan endale meelde, et numbrid ei valeta. Missioonitundega kahjuks arveid ei maksa.

Meil ei ole siin linnakeses olnud ühtegi arvestatavat konkurenti alates 2018. aasta oktoobrist, kui kaks nooremat tegelast oma äriga lõpetasid. Aastate jooksul oleme näinud mitmeid uusi üritajaid, kes on siin vastu pidanud kas paar aastat või veidi enam, aga viimaks koondus ikkagi kõik töö meie kätte. Nüüd ongi see olukord, et olles ammu oma konkurendid välja suretanud, jätame lahkudes maha täieliku vaakumi. Mitmed kaugemad tegijad on küll juba maad kuulanud, et kas tasub me asemele tulla. Noh. Tasub, kui tehakse enamat kui meie, tuleks parandada ka telefone ja tahvleid ja teha vbla midagi veel, siis võiks üks remondikoht isegi mõne aasta veel toimida.

Kirjutasin täna me maakonnarahva FB gruppi lõpetamise uudise alla pikema selgituse selle kohta, miks me jätkata ei saa. Et inimesed mõistaksid, miks ma ei saa selle tööga edasi tegeleda, julgesin isegi oma haigetest sõrmedest rääkida. Ega enamus ju ei teagi, et suurema osa ajast me äris üksinda töötasin ja Mrt askeldab juba aastaid mujal. Kahte palka lihtsalt ei pigistanud välja ja mehel on muidugi rööprähklemisest ka ammugi kopp ees.

Olen kandideerinud mõnele töökohale, esmaspäeval käisin ka töövestlusel ühes vallamajas. Tulin sealt ära päris tugeva tundega, sest mulle jäi mulje, et olen arvestatav kandidaat. Sain oma visioonist rääkida ja andsin oma oskustest ja plaanidest üsna hea ülevaate, ma leian. Lubati kindlasti neljapäevaks tulemustest teatada, see oli üleeile, aga ei mingit kirja ega telefonikõnet. Väga veider. Mulle tegelikult see vallamaja üldse ei meeldi, mul on mingi teema koledate ehitistega, need tekitavad minus masendust. Aga inimesed olid seal väga toredad. Sõnapidajad ilmselt siiski mitte. Töökoht ise on selline nagu rohkem strateegi amet ja koordineerija, täiesti uus ametikoht, kus saaksin ise välja mõelda, mida tegema peaks. Haridus on mul selleks ka värskelt olemas, kindlasti saaksin hakkama. Aga tundub, et mulle unustati teatada, et mind ei valitud.

Mees lohutas, et kindlasti oli neil vallaametnikel objektiivne põhjus, miks neljapäeval konkursi tulemusi ei avaldatud, aga mu meelest nii ikkagi ei tehta. Kui oled lubanud, aga ei suuda otsustada, siis saada vähemalt kiri, et lükkasime otsustamise edasi vms. Peale mind pidi sinna samal päeval vestlusele minema veel ainult üks inimene, ilmselt sobilikke kandidaate seal mingites suurtes ühikutes nüüd küll ei olnud. Kui esmaspäeval ka mingit infi ei tule, siis küsin ise, mis värk on.

Enda töötuks jätmine on ajastatud väga hästi. Pean paari nädalaga enam-vähem valmis kirjutama magistritöö ja sellega olengi juba nii eile kui täna tegelenud nii, et kere kange. Suutsin uurimuse andmed kokku võtta täna õhtuks, nüüd saan hakata analüüsima ja kirjutama. Andmeanalüüs on mul üks lemmikuid, numbrid on mu sõbrad.

Vähem kui kolm nädalat on nii õpetaja kutseeksamini kui magistritöö proovikaitsmiseni. Sellepärast ma lülitan ennast nüüd vägagi välja, ärge mulle, palun, lähinädalatel helistage!

Verandaga maja elust nii palju, et naabrimees on viimased paar päeva jälle tümmi lasknud (reedel lausa poole üheni öösel), mistap eile mees käis teda manitsemas ja viimaks kitus ka korteriomanikule ära. Me muidu tihti kuuleme, kui ta väheke vaiksemalt muusikat kuulab, siis elutuppa kostab mingi tümps-tümps, aga kui omal telekas valjemaks panna, siis on okei. Eile läks täiega käest ära, sest ta oli jälle purjus ja keegi oli tal ka külas. Siis keeratakse bass peale, rämedat rokki kuulab seal ja ise üritavad üle muusika karjuda. Kui ta näiteks telekat vaatab, pole meile kosta mitte midagi, aga musaga ta paneb alailma üle võlli. Kahjuks on teine naaber kõva kuulmisega, teda ilmselt see häirib ainult siis, kui majas on vibra sees. Igatahes me kavatseme ka edaspidi korteriomanikule kituda, kui üürnik elada ei lase.

Täna tegime mehega kahe peale ühe tomati oma click & grow kasvulavalt.

Kõige paremini kasvavad selles basiilik, rosmariin ja tüümian. Salat tegelikult ka, aga seda saab vähe. Oleme taimeaia häälestanud nii, et ta ärkab hommikul kell seitse ja kustub kell 23. Kui hommikuti varem uni ära läheb, siis on hea selle järgi kella vaadata, kas taimeaias juba lambid põlevad või mitte, pole vaja hakata telefoni otsima. Kui elutoast kumab valgust, siis järelikult on hommik ärkamiseks paras. Meil pole üldiselt vahet, kas on töö- või puhkepäev (või töötusepäev), ikka ärkame kell seitse.

Tellisin mingi aeg tagasi Bauhausist väikese kasvuhoone, mille kavatseme paigutada terrassile. Terrass on meil teatavasti naabri akna all ja kohe teisel pool planku tavatseb üüriline sõpradega suvel jõmistada. Me, niisiis, oma terrassil suveelu nautida ei taha, “istutame” sinna parem kasvuhoone, et õuel oleks rohkem privaatsust. Külvasin juba märtsi keskel tomateid ja kurke. Nagu alati, läksin hoogu ja puistasin “kogemata” mulda kaks pakki seemneid. Nüüd on mul üle 40 tomatitaime…

Kolmanda akna peal on kurgid, ei viitsi pildistada.

Unustasin vist jäädvustada asjaolu, et kudusin väiksele pojale sünnipäevaks kaks paari sokke.

Ja mehele ka veel ühe paari.

Olin väga imestunud, et sõrmed lubavad jälle kududa, aga tõsiasi on see, et pöidlaliigesed läksid siiski hellaks ja sellepärast on mu enda valged sokid ikka veel pooleli, üks ja veerand on valmis, edasi kuidagi ei saa. Aega ka tegelikult enam ei ole kudumiseks, sest õppida on vaja.

Ükspäev pärast rasket tööpäeva ja keset äri likvideerimist ajasid lapsed meid vanni. Mrt täditütar oli hästi ajastanud mulle ühe vahuveini üleandmise selle eest, et kord ta arvutit parandasin ja võtsingi seda siis kohe vanniserval konsumeerida.

Vann oli nii kuum, et mees ei pidanud eriti kaua vastu. Aga muidu ikka nagu väga tšill on selline kodune spaa, kus saab veejugadega masseerida selga ja tallaaluseid. Meil pole kunagi varem majas vanni olnud, aga nüüd on olemas saunaga vannituba, igati ilus ja nauditav.

Täna hommikul otsustasin, et pean hakkama oma kõnniringe pikendama ja viskasingi siis viluga 10 kilomeetrit. See võttis mul ligi kaks tundi, sammuskoor üle 14 tuhande. Viimased kolm kilti olid veidi kahtlased, sest haige päkk hakkas tunda andma, aga ma olin vapper ja pidasin lõpuni vastu ilma, et oleks tossu jalast võtnud varvaste jahutamiseks. Järgmine kord, kui nii pika teekonna ette võtan, panen jalga lahtised sandaalid, olgugi sooja ainult paar kraadi. Kui hoian varbad külmad, siis seda lolli valu ei tule.

Üks ülesvõte mu teekonnalt, rootslaste muuseumi trepp:

Eluline

Esmaspäev, jaanuar 4th, 2021

Täna öösel kell 01:01 saabus meile Lucas. Sassu ristis ta küll juba ammu Vingervonniks, mistap kahtlustan, et uus ilus lühike nimi ei lähe suguvõsas enam hästi peale.

Ruthi saab nüüd nädalakese titele pühenduda enne kui oma magistrieksamit tegema hakkab. Just veidi enne sünnitust jõudis töö ära esitada.

Mul on selle semestri tööd tehtud, mehel üks õppedisaini asi veel esitamata. Üldiselt on meil väga hästi läinud. Ainult magistritööst on väga vähe valmis ja pole olnud aega sellele mõeldagi.

Aastavahetus möödus rahulikult, kui mitte arvestada seda, et üüriline teiselt poolt seina ei saanud mitme päeva jooksul kaineks ja lasi meile vahepeal hullu vaibakloppimise tümmi. Uusaasta hommikul, kui me alles magasime, oli ta mehele kirjutanud, et kle, kas sõita viitsid. Kui ärkasime ja mees viimaks vastas, et küsida, mis värk on, naaber ei vastanud, aga tunnike hiljem nägin aknast, et vennike toodi koju politseibussiga. Vbla sellest tingituna, kui siis mees naabrile päev hiljem kirjutas, et keera väheke bassi vähemaks, sai ta vastuseks: kutsu politsei! Mitte et meil oleks midagi tegemist olnud sellega, et politsei naabrile taksot tegi.

Suvel ühe korra ma omanikule kaebasin üürilise peale, et see muusikat liialt kõvasti laseb ja tookord naaber isegi vabandas me ees. Seekord ma kirjutama ei hakka, aga vestluse kujul on olukord jäädvustatud juhuks, kui korteriomanik tahab äkki mingil hetkel kiirkorras üürilisest vabaneda. Kahjuks ta vist ei taha.

Üldiselt ma arvan, et kui inimene joob ennast täis ja kuulab muusikat nii valjult, et enda mõtteidki ei kuule, siis ta kardab iseennast või püüab millegi eest põgeneda (üksinduse, iseenda, oma mõttetu elu eest…). Masendav inimene.

Me käisime laupäeval antiigipoest kappi ostmas, sest FB andis teada, et seal suur soodukas on. Kuna mees on vigastatud, pidime tellima ka transpordi ja täna hommikul toodi me servant kohale. Olen sarnaseid kappe vahtinud juba pikemat aega. See konkreetne isend õnneks ootas poes kannatlikult mitu kuud kuni viimaks sai hind meile parajaks ja ostsime ta ära. Maksime 400 eurot, koos transaga. Sobib täpselt kokku teiste mööblitükkidega.

Uus kapp täidab kenasti ühe elutoa seina alumise osa ära ja ülespoole ja kapi ümber peame leiutama raamaturiiulid. Seintäis raamatuid hakkab loodetavasti töötama ka kui helitõke. Muidu üldiselt meil midagi läbi seina ei kosta, ei mingi jutukõmin ega telekas, isegi naabrimehe laste möllamist pole kuulda olnud. Ainult kui jorss tümmi kuulab, siis läheb käest ära. Kuna kolme aasta jooksul, mis siin olnud olime suurema remondi ajaks, polnud midagi läbi seina kostnud, ei pidanud me vajalikuks ekstra helitõkke ehitamist. See oli viga.

Sel nädalal me oma äri lahti ei tee, sest naine vajab puhkust. Osalt ka sellepärast kükitame kodus, et oodata on viiruse plahvatuslikku levikut ja inimesed on õudselt hoolimatud ega kanna maski. Mees peab küll vahepeal koosolekutel käima ja ma pean arvutitunde ette valmistama, ühte oma juhendatud õpilast aitama ja ainekavasid kokku klopsima, aga ei midagi väga tempokat.

Täna õhtul käisime kinos, vaatasime venelaste tehtud filmi Hõbedased uisud. Täitsa tore oli, kuigi naiivne stoori. Mees oli kinno minnes päris skeptiline, sest oli karta romantilist draamat, aga tegemist on pigem põnevikuga. Ma muidu venekeelseid filme ei suuda üldse vaadata, neid vahepeal Jupiteri peale ilmus hulgi. Aga selle filmi puhul ma ei pannud keelt tähelegi. Arutasime pärast, et see polnud mingi armastusfilm, see film oli haridusest. St et armastus oli niisama taustaks, et oleks mingi lugu, mille kaudu hariduse sõnumit edastada. 😀

Head uut aastat!

Reede, jaanuar 1st, 2021

Sai söödud ja…

Kolmapäev, detsember 30th, 2020

Jõululaupäeva lõunasöök, lastega nagu ikka. Meid on juba 11. Kaheteistkümnes oli ka muidugi kohal, aga ema kõhus. Me veel ei tea, kas ta sünnib sel või järgmisel aastal.

Hästi elame. Ma aina imestan, kui hästi ikkagi.

Esimest korda 26 kooseluaasta jooksul ei läinud me mehega isegi jõululaupäeval kirikusse. Sest aeg on selline.