Haljastus

Nüüd on mul igatahes toss väljas. Olin plaaninud täna ainult lugeda ja üldse mitte ennast liigutada rohkem kui hommikusel kõnnil. Paraku sattusin pealelõunal uksest välja astudes naabritega jutustama, mis päädis sellega, et Mrt jättis köögi ehitamise pooleli ja tuli õue planku lammutama.

 Pakun, et see plank meie ja kaasomanike kruntide vahel on sama mis mu lapsepõlves, igatahes 89-ndal aastal see oli siin juba olemas, kui naabrinaine sisse kolis. Täna mees võttis selle maha ja saagis juppideks. Asi selles, et naabrinaine oli miski ehitajaga kokku leppinud, et teeb uue plangu. Suur tükk meie maad on naabri käes selle plangu taga ja ma eelmisel aastal läksin siin ju veidi ärevaks, kui nägin, et naabrinaine oli plangu äärest sirelid maha võtnud, mis tema pool planku küll olid, aga meie omad siiski. Nüüd küsis naabrinaine, kas oleme sellega nõus, et plank ei hakka jooksma kahe akna vahelt, kust tegelik piir läheb, vaid tema maa pealt otse majanurga juurest tõmbaks sirgelt kuuri poole ja siis enne naabri puuriita keeraks meie poole tagasi. Et ta annab oma maast osa meie kätte ja me siis lubame tal jätkata oma puuriitade ehitamist meie maale. Mu meelest see on tal üks hea plaan ja kui plank tõepoolest sedasi tehakse, saame hea suure nurga omale õunapuu alla, kuhu kasvõi grillinurk teha. Vaatasin, et isegi päike paistab sinna nurka pikalt, vbla saaksin isegi tekitada omale kena päevitamise nurga, millest olen puudust tundnud. Või siis sibulapeenra. Igatahes hakkab meil välisukse taga oluliselt rohkem ruumi olema.

Raha naabrinaine me käest võtta ei taha, aga palusime tal uurida, kui palju läheks aia ehitamine kallimaks, kui värav ka teha, selle me siis maksaks kinni. Värav oleks mugav, sest viimasel ajal on mees pidanud umbes kord kuus käima naabri õuel kanalisatsiooni lahti surkimas. Hea oleks otse minna õue pealt, et ei peaks mingi sitapulgaga mööda tänavat jalutama läbi mitme värava.

Kui see kruntide kasutamine meil nüüd sedasi laheneb, siis on see küll üks ootamatult ludin lahendus. Mul oli mure, kui naabrinaine me sirelid maha võttis ja platsi tühjaks tegi, et ega ta äkki omale sinna midagi ehitama ei hakka. Nüüd annab ta selle maa meile tagasi, aga laseb ehitada oma puuriidale meie maa peale korraliku katuse ja las see jupp maad siis olla ta käes.

 Mrt ladus vana aia riita, et saame jupid ära kütta.

Mul polnud tänaseks mingeid tööplaane, aga kui juba väljas olin, siis mõtlesin, et korjan aia tagant kivid ära, sest peale kraavi kinniajamist jäi aiatagune nagu kuumaastik, konarlik ja suuremaid ja väiksemaid kive täis. Pole vist mõtet loota, et linnavalitsus enda tellitud sotapota ilusaks haljastada laseb. Päris mitu käru põhjatäit kive korjasin ära ja valasin oma tagaaeda madalasse kohta. Kuna kivide koristamine üksi midagi ilusamaks ei teinud, siis kaevasin suure värava juurest, kust mees ühe põõsajuurika oli välja võtnud, maa tasaseks ja vedasin ülejäänud mulla ja mättad aia taha täiteks. Viimaks oli mul ilusat mulda ka vaja ja selle tõttu tekitasin aeda mustsõstrapõõsaste juurde üüratuma augu. Pakun, et oma paarkümmend kärutäit mulda viisin aia taha tasandamiseks. Tegin ootamatult ära kogu selle töö, mida olin edasi lükanud suveaega, et kui soojaks läheb, on mõnus toimetada. Täna oli ka mõnus.

 Loodetavasti ei tule linnahooldusel pähe, et kaevaks äravoolu lahti või midagi. Ehk aitab neile sellest luugist, kust trenaažile ligi pääseb.

 Peaksin ehk linnale arve esitama, sest see oli nende töö tegelt peale sonkimist haljastus taastada?

 Ma ei hakka siia praegu muru külvama, muld on igasugu seemet ja juurikaid täis, ehk kasvab ise. Igatahes ühel hetkel, kui on vaja muru niita, ei künna ma enam mööda kive ega sõida mättasse, sest üsna tasaseks sain aiataguse.

Kaevamine ja tassimine väsitas jubedasti ära. Peale pesuskäiku vajusin Kärmes Küülikus sügavasse tugitooli ja nautisin head sööki ja jooki. Me polnud juba mõni nädal väljas söömas käinud, täiega nautisime.

Seda ka veel, et Mrt monteeris köögis riiuli alla valgustid, mis osutusid küll kahjuks liiga nõrgaks, aga ei hakka muid ka otsima. Pold need ka mingid odavad, las olla.

 Pildil juhtmed alles ripuvad, nüüd need on kuidagimoodi viisakamalt ära pandud.

Leave a Reply